МЕДІА — ЦЕ СИСТЕМНЕ ВИРОБНИЦТВО
Й ПОШИРЕННЯ КОНТЕНТУ
Андрій Баштовий про різницю між медіа та ЗМІ, створення контенту для брендів та хрестоматійний приклади дистрибуції контенту
— Привіт! Розкажи про нинішній стан українських медіа.

— По-перше, і це дуже важливо: я принципово розрізняю терміни «медіа» й «засоби масової інформації».
ЗМІ — це те, що стосується саме журналістики, а медіа — загалом системного виробництва й поширення контенту

Якщо говорити про журналістику в Україні, то все дуже погано, бо професія майже мертва. Але, якщо це когось заспокоїть, майже така ж сама ситуація у світі. Якщо говорити про медіа глобально, то, як на мене, ми загалом перебуваємо на етапі зародження медіа-простору як чогось системного, масштабного, осмисленого й професійного: на медіа-ринку з'являються нові гравці, які вже не мають травм минулого. Вони почали думати про освіту, орієнтуватися на класні західні бізнес-моделі. До створення контенту долучилися нові гравці – зокрема, бізнес та блогери

Чомусь у нас вважають, що блогерів багато й це вже розвинений сегмент ринку. Я в це не вірю – думаю, це тільки початковий етап. Як в українському бізнесі у 1990-х тривав етап «первинного накопичення капіталу», так само в блогерів. Вони показали, на що здатні, почали заробляти гроші, запустили взаємодії з брендами, запустили власні бренди. Зараз вони мали б перейти на наступний етап – максимально наростити охоплення та ефективності взаємодії, надавши системності власній праці.

Є ще один важливий гравець — це бізнес, якому комунікувати з аудиторією потрібно щодня, а не лише під час активних стадій медійних кампаній. Він мусить навчитися генерувати щось, що становить цінність для цієї аудиторії – якісний та релевантний контент. Сьогодні вибору – робити чи не робити контент – у бізнесу вже не лишилося. Вибір давно зроблено.

Мені здається, що ми нині на етапі переродження медійного ринку – коли типів гравців стає помітно більше, коли всі вони стають системнішими, а відтак — значно ефективнішими.


— Як видно з матеріалів про тренди 2019 року, усі говорять про створення власного медіа. Бізнесу, особливо локальному, треба зі свого бренду створити власне медіа. Можеш розшифрувати, що робити бізнесу? От, скажімо, я власник бізнесу, я це читаю, але не знаю, з чого мені треба починати.

— Медіа потрібно створювати тим бізнесам, які потребують збільшення глибини й частоти взаємодії з аудиторією. Тим, хто вже зрозумів, що найефективніший спосіб комунікувати — це не тільки показати свій логотип. Крім того створення контенту – класний спосіб відмежувати власну цільову.

Крок перший: ти мусиш зрозуміти, що потрібно людям, які використовують твій продукт. Крок другий: задовольнити ці потреби інформаційно, через контент. Люди, які будуть взаємодіяти – це люди, яким потрібен твій сервіс чи продукт. А люди, які не бачитимуть у ньому релевантності й актуальності для себе, – тобі не потрібні. Контент – найкращий фільтр для залучення аудиторії.

Додам, що створення контенту сьогодні — процес набагато дешевший, ніж позавчора. Цього вже простіше навчитися, технічно це не потребує надзусиль і великих інвестицій. Для когось iPhone вже може замінить телевізійну студію. І навіть більше: вертикально зняте відео тремтячими руками для якихось брендів може точніше й чесніше влучити в цільову аудиторію, аніж дорога висококласна реклама з графікою та дронами.
АНДРІЙ БАШТОВИЙ
Головний редактор The Village Україна
— Чи правильно я розумію: коли ми кажемо про власну медіа-платформу для бренду, ми не маємо на увазі сайт новин?

Традиційне уявлення про медіа — це сайт, тому насамперед «творці» обирають домен, потім визначають дизайн сайту, а тоді вирішують, чим його наповнювати. Але не всім потрібен сайт. За певних обставин Telegram-канал буде працювати в 450 разів ефективніше. В іншій ситуації вам потрібен тільки Instagram, якщо ваша аудиторія за його межі ніколи в житті не піде.

Створення будь-якого медійного проекту починається з того, що ти спочатку розумієш, які люди тобі потрібні. Потім ти розумієш, що їм потрібно. Далі – де ці люди є.


— Наведи кілька прикладів брендів, не обов'язково українських, які тобі подобаються. Як вони будують свою контент-історію, як вони використовують свої платформи саме як бренд медіа.

— Є такий хрестоматійний приклад (і це буде в межах нашого курсу) — Red Bull. компанія створила цілий медіа-холдинг аби генерувати контент відповідно до потреб цільової аудиторії. Вони навчилися адаптувати контент до різних платформ, паралельно працювати із зовсім різними цільовими, органічно інтегрувати бренд та навіть влаштовувати комерційні взаємодії з іншими брендами.

Візьмемо менш масштабний приклад: мені подобається Raw Flaw – український бренд, який виробляє аксесуари з водовідштовхувального паперу. Органіка, еко, відповідальне свідоме споживання, естетика. Цей бренд пішов у Instagram не лише розповідати про те, який класний у них продукт. Raw Flaw промотує свій лайфстайл. Вони не комунікують: «Дивіться — можна жити екологічно, можна жити відповідально». Вони збирають навколо себе спільноту людей, які розділяють цінності бренду.


— Створення медіа для бізнесу — це історія після того, як ти зрозумів основи digital й основи комунікації. Медіа відповідає на запитання: як твій контент може бути корисним? Сьогодні треба не просто зробити класне фото, не просто написати текст, а ще й відповідати на історію, чому твоя аудиторія має поширювати цей контент.

— Естетичний контент, красиві картинки вже давно всі навчилися робити. Веселий контент – так само. Мемчики вже штампують професійні топові рекламні агенції – і конкурувати за увагу аудиторії з ними не так вже й легко. Інформаційне поле – не гумове. Тому щоб вирізнитися, треба бути реально потрібним.
Чи правильно я розумію: сьогодні бренд треба змінюватися і, умовно кажучи, відділ, який займається комунікаціями, має бути подібний до відділу медіа? Чи правильно я розумію, що бренди, які бачить світ, мають дивитися на свій відділ комунікацій, як на відділ медіа? Має бути стратег — головний редактор, а копірайтер — журналіст?

— Структуру визначають поставлені цілі. Не всім брендам потрібен повноцінний відділ комунікацій. У когось це один комунікаційник, десь – з усім справиться сам власник бізнесу. Комусь доведеться зібрати цілий продакшн, інші ж делегують виробництво на аутсорс. Сценаріїв насправді дуже багато.

Дуже часто для того, щоб заснувати власне медіа, бізнес починають не з цілей, а з наслідування виробничої структури. Спочатку створюють «редакцію», далі – якийсь контент, і тільки потім вони починають вигадувати, навіщо їм цей контент потрібен, куди його запхати і на кого він орієнтований.


І останнє запитання. Розкажи про свій курс. Як це відбуватиметься, яка його структура?

— Мій курс для людей, які хочуть пройти шлях створення медіа від старту до кінця або критично переосмислити зроблене. Курс допоможе не повторювати чужих помилок. Нерозумно робити всі помилки самому — краще вчитися на чужих. А я за свої 10 років у медіа помилок зробив чимало.

Курс охоплює від створення медіа-ідеї та визначення потреб аудиторії до вивчення різних форматів медіа, особливостей їхнього функціонування на різних платформах.

Наступний етап — ознайомлення з виробничими процесами в медіа. Навіть видавець має розуміти базові принципи – інакше він не зможеш адекватно ставити завдання, оцінювати таймінг, результат, вимагати фідбек від виконавців, планувати, рахувати гроші.

Далі — основи бізнесової грамотності, якої зазвичай дуже бракує тим, хто виробляє контент на українському ринку. Це основи менеджменту й фінансової грамотності.

Також ми вчитимемось шукати мспособи монетизації медіа та говоритимемо про медійний маркетинг.


— Якщо людина прийде зі своєю історією, то як відбуватиметься її навчання?

— Крім вивчення теорії й аналізу чужих кейсів, ми будемо у форматі домашніх завдань пробувати створювати власні медійні проекти — від озвучення гіпотез до вироблення контенту, написання бізнес-плану з роз'ясненням мети й потреби в цьому продукті.

Це можна буде робити як на власних медійних проектах, які вже існують, так і планувати щось нове.

Кожна наступна лекція розширюватиме ваші уявлення про ваші можливості. Що ширший твій арсенал – то гнучкіший ти у створенні продукту та маєш більше шансів вижити та досягнути поставлених цілей.

Для себе я виокремлюю чотири категорії потенційних студентів цього курсу. По-перше, це люди, які вже є медіа-менеджерами, незалежно від масштабу проекту. Друга категорія — це люди, які б хотіли стати засновниками засобів масової інформації або медіа інших форматів. По-третє, це бізнеси, які хочуть створити власні медіа і за допомогою корисного контенту взаємодіяти з аудиторією. Четверта категорія — це блогери, які хочуть масштабуватися, хочуть більше виробляти, системніше комунікувати, краще дистрибувати та більше заробляти. Я б також хотів бачити на курсі людей, які планують виробляти контент для громадського сектору.
Записатися на Media Full Course
Место
г. Киев, ул. Воздвиженская, 54
+38 (073) 044 15 58
info@bazilik-school.com.ua


Пн-Пт: с 11:00 до 21:00
Сб-Вс: с 11:00 до 20:00

© Школа Bazilik, 2017
Сделано в