ПИСЬМЕННИКИ ВМІЮТЬ СТВОРЮВАТИ ЦІННІСТЬ СВОЇМИ ІСТОРІЯМИ
Марк Лівін про мрію стати письменником, літературу, головні риси письменника та свій новий Original Writing Full Course
— Привіт! Ти письменник. А ким ти хотів стати в дитинстві? Як це було?

— Моє найважливіше знайомство – з книгою. У 6 років мама почала читати мені «Чарівника смарагдового міста» Олександра Волкова. Я слухав із захопленням, але мама завжди читала тільки 20 хвилин перед сном. Хотілося швидше дізнатися, що там відбувається, не чекаючи мами. Через цей інтерес я досить швидко навчився читати і вже не відмовляв собі в задоволенні. У першому класі я читав швидше за п'ятикласників.


До 18 років у мене вдома не було телевізора, тому я читав книжки. Це був єдиний канал отримання інформації, крім старого радіо у кімнаті Бабусі. У 12 років я прочитав «Тореадорів з Васюківки» Всеволода Нестайка і подумав: «Блін, яка класна пригодницька книжка! Колись (якщо не стану юристом) напишу таку ж і все в мене буде ок». Юристом я так і не став. У 16 років закохався і почав писати дівчині листи, в яких висловлював свої почуття. Їй вони дуже подобались, вона плакала, але зі мною все одно не зустрічалась. Але я тоді вперше відчув, що хочу займатися текстами.


Для мене література – це те, що я відчуваю та думаю. Текст допомагає мені зафіксувати себе, поставити запитання і знайти на нього відповідь. Мені подобається вирішувати проблеми через літературу, журналістику. Це дає змогу жити більш осмислено.


— Дай мені своє визначення письменника. Хто ця людина?

— Це людина, яка фіксує дійсність, розповідає правду у художній формі. Коли ти читаєш і думаєш: «Це про мене». Письменники вміють створювати цінність своїми історіями, це головна їх відмінність від графоманів, які пишуть тільки для власного задоволення.


Ця цінність може бути інтелектуальною, може бути емоційною чи естетичною. Ти або отримуєш знання, прочитавши книжку, або проживаєш певну емоцію, яка тебе до глибини душі вражає. Або просто думаєш: блін, як красиво все це зроблено! Ідеальний текст — той, у якому всі три компоненти поєднані. Для мене таким автором є Джонатан Сафран Фоер. У нього дуже сильні історії.
МАРК ЛІВІН
Українский письменник, паблішер The Village Україна та Inspired
— Назви п'ять рис, якими має бути наділена людина, що хоче стати письменником.

1. Спостережливість. Письменник уміє помічати фактурні елементи навколо себе, запам'ятовувати та описувати їх.2) Вміння фокусуватися. Найважче іноді – просидіти 6-8 годин на одному місці, клацаючи по клавішам, не відволікаючись на сторонні справи.

3. Почуття гумору. Хороші письменники вміють подати трагічне в комічному. Жарт — це можливість видихнути, своєрідний релаксант, через нього краще сприймається проблема в художньому тексті і з ним легше взаємодіяти.

4. Чесність. Письменник — це людина, яка не обманює себе та розуміє, що відбувається навколо. Не чесна із собою людина не може пояснити, як влаштований світ, оскільки того не розуміє через підміну понять.

5. Гнучкість. Письменник має бути актуальним, розповідати про те, що відбувається тут і зараз. Це вимагає певної внутрішньої гнучкості в сприйнятті картини світу. Також письменник має постійно вчитися, знаходити цінну інформацію в собі і світі, та передавати її далі. Це постійний процес навчання, без гнучкості в ньому ніяк.


— Чи реально заробляти письменником в Україні? І як?

— Я думаю, виключно книжками в Україні можна заробляти, якщо цим займатися постійно років десять. Видавати книжки, просувати їх, писати нові, а старі перевидавати, і так далі. Цей процес повинен бути нескінченним. Так, щоб написати одну книгу і відразу побудувати будинок за Києвом – такого не буває.

В Україні письменник має бути людиною-оркестром. Знати, як продавати свої книжки, як їх промотувати, в які медіа звертатися за підтримкою, з якими організаціями співпрацювати по грантам та стипендіям; знати, кому за кордоном можна продати права на видання своєї книги. Зі старту успішним письменником в Україні стати дуже складно. Це тривала робота, з якогось моменту вона починає приносити гроші. У нас просто немає умов, за яких письменник міг би відразу отримувати фантастичні гонорари.
Розкажи про свій досвід. Ким працюєш крім того, що ти письменник?

— Два роки тому ми запустили в проект The Village Україна, у якому я є заступником головного редактора. Також виконую багато інших завдань: я автор текстів, маркетолог, що займається дистрибуцією контенту та партнерствами. Це цікава різностороння робота. Крім того, я пишу книжки. Герої моїх історій — діти, підлітки, яким 12-14 років, і вони стоять на порозі дорослого життя.

Сценарій за моєю книгою «Бабине літо» здобув нагороду «Коронація слова», а «Ріки та дороги» увійшла до короткого списку «Книжки року 2017».

З Катею Бабкіною ми написали книгу «Сила дівчат» — про українських жінок, які змінили історію України. Крім того, свій досвід написання різних текстів, історій від людей, які зіткнулися з певними проблемами, я описав у розділі антипосібника для журналістів. Також в мене є одна перекладена книга, що вийшла торік, — «Троє у човні, якщо не рахувати собаки» Джерома К. Джерома.


— Якщо людина хоче писати, із чого їй починати? З копіювання авторів, яких вона любить? З визначення теми? З форми? Із чого?

— Мій товариш Женя Ножечкін – режисер в Голівуді, в якого щойно вийшов фільм з номінантами на премію «Оскар», якост вів репортаж в сторіз, і в нього запитали: «як почати знімати кіно?». Він відповів: взяти якусь камеру, придумати якусь ідею, зняти її, змонтувати, подивитися, проаналізувати і ще раз зняти. Повторювати цей процес багато разів, поки не станеш профі. Те саме з письменництвом. Універсального способу немає — не можна навчити. Але можна навчитися, якщо робити це постійно і наполегливо. Праця письменника – інтелектуальна. Це насамперед уміння чути, бачити й відділяти важливе від неважливого. Для того щоб добре писати, потрібно добре мислити, знаходити ідеї та бачити, що хвилює людей. Люди, які добре думають, добре пишуть.

Почати треба з першої чернетки. Знайти те, що хочеш написати і втілити це в тексті. Прочитати, відкласти — хай полежить день-два, тоді ще раз прочитати та доповнити, відредагувати. Знову і знову. В Енн Ламотт є класна книжка «Птаха за птахою». Там є цікавий приклад: хлопцю дали завдання описати всіх птахів, які живуть у їхньому районі. Роботи багато, тож він трохи розгубився, не знаючи, з чого почати. На що тато йому відповів: «знаходиш першу пташку, читаєш про неї, розповідаєш своїми словами. І так птаха за птахою». У письменництві все так і працює.
— Ми живемо в сучасному світі, і тексти мають безліч форм. Це можуть бути блоги, дописи в соцмережах, матеріали в ЗМІ. Чи може вважатися людина письменником, якщо її мета — це дописи в Instagram?

— Вважатися чи вважати себе?

— Вважати себе.

— Людина може вважати себе ким завгодно. Для мене письменником стаєш тоді, коли маєш публікацію, коли отримав фідбек від колег, коли виконуєш якусь соціальну роль. Письменник — це професія, як столяр чи журналіст, зі своїми правилами, інструментами, навіть зі своїми профспілками. Романтичного у ній не так багато – потрібно кожного дня знаходити щось цікаве, а тоді сідати та описувати це, кожного дня, по 6-8 годин. Це дуже непросто.


— Перейдімо до твого курсу. Розкажи про його програму. Яка головна мета і як побудована програма?

— Основне завдання курсу — протягом 9 тижнів навчитися працювати з короткими, середніми й великими формами тексту з фокусом на людині. Ми ставимо в центр героя, як джерело інформації в історії, і за її допомогою будемо писати. Ми візьмемо журналістику, художню літературу, блоги, візуальний контент і розберемося, як це працює. Будемо шукати теми для історій, фокусувати їх та знаходити формати подачі. Писати почнемо з першого заняття.

Також будемо вчитися ці історії доносити до аудиторії. В ідеалі наприкінці курсу кожен напише одну історію, яка змінила чиєсь життя. Насправді в житті кожної людини є якісь поворотні моменти, і от про них і йтиметься в моєму курсі.


— І останнє: для кого цей курс?


Він для журналістів, що шукають себе у середніх та великих форматах. Для письменників початківців, які хочуть розібратися з інструментами роботи над текстом. Для блогерів та копірайтерів, які розповідають історії про себе чи свій бізнес у соціальних мережах. І для власників бізнесу, які хочуть зрозуміти, як цікаво і корисно розповідати про свої продукти та проекти.


Записатися на Original Writing Full Course
Место
г. Киев, ул. Воздвиженская, 54
+38 (073) 044 15 58
info@bazilik-school.com.ua


Пн-Пт: с 11:00 до 21:00
Сб-Вс: с 11:00 до 20:00

© Школа Bazilik, 2017
Сделано в